Department Chairs and Business Officers


Division of Humanities and Fine Arts

Department/Program

 Extension 893-XXXX

Mail Code

Art

 

 

Arts 1316, Building 534

 

 

Chair:  Colin Gardner

4624

7120

Contact:  Judi Haskell

4444

7120

 

 

 

Classics

 

 

HSSB 4080

 

 

Chair:  Helen Morales

4505

3120

Contact:  Bob Ortega

2993

3120

 

 

 

Comparative Literature

 

 

Phelps Hall 6206

 

 

Chair: Catherine Nesci

4380

4140

Contact:  Mary Gay

3527

9640

 

 

 

East Asian Languages and Cultural Studies

 

 

HSSB 2214

 

 

Chair: Katherine Saltzman-Li

3550

7075

Contact:  Bob Ortega

2993

7075

 

 

 

English

 

 

South Hall 2607

 

 

Chair:  Enda Duffy

7488

3170

Contact: David Holmes

3864

9580

 

 

 

Film & Media Studies

 

 

SSMS 2433

 

 

Chair:  Janet Walker

5449

4010

Contact: Kathy Murray

2120

4010

 

 

 

French & Italian

 

 

Phelps Hall 5206

 

 

Interim Chair:  Didier Maleuvre

2220

4140

Contact: Mary Gay

3527

9640

 

 

 

Germanic & Slavic Studies

 

 

Phelps Hall 6206

 

 

Chair: Elisabeth Weber

4065

4130

Contact:  Mary Gay

3527

9640

 

 

 

History

 

 

HSSB 4001

 

 

Chair:  Sharon Farmer

2543

9410

Contact: Bob Ortega

2993

9410

 

 

 

History of Art & Architecture

 

 

Arts Building 1234

 

 

Chair:  Mark Meadow

8261

7080

Contact: Judi Haskell

4444

7080

 

 

 

Latin American & Iberian Studies

 

 

Phelps Hall 4206

 

 

Chair:  Casey Walsh

2339

 

Contact:  Mary Gay

3527

9640

 

 

 

Linguistics

 

 

South Hall 3607

 

 

Chair:  Matthew Gordon

8658

3100

Contact: David Holmes

3864

9580

 

 

 

English for Multilingual Students

 

 

South Hall 3431-C

 

 

Director:  Jan Frodesen

3303 or 7258

3100

Contact: David Holmes

3864

9580

 

 

 

Media Arts & Technology

 

 

Phelps Hall 3316

 

 

Chair:  George Legrady

2026

6065

Contact: Laura Cheung

3029

6065

 

 

 

Medieval Studies

 

 

HSSB 5056 (Department of History)

 

 

Executive Director:  Edward English, Dept. of History

403-7616

9410

Chair, Advisory Committee: Cynthia Brown (Dept. of French & Italian)

3111

4140

Contact: Bob Ortega

2993

9410

 

 

 

Music

 

 

Music Building 1315

 

 

Chair:  Scott Marcus

2066

6070

Contact:  Connie Howard

2737

6070

 

 

 

Philosophy

 

 

South Hall 5631

 

 

Chair:  Thomas Holden

3165

3090

Contact: David Holmes

3864

9580

 

 

 

Religious Studies

 

 

HSSB 3001E

 

 

Chair: Kathleen Moore

3564

3130

Contact: Bob Ortega

2993

3130

 

 

 

Spanish & Portuguese

 

 

Phelps Hall 4206

 

 

Interim Chair: Leo Cabranes-Grant

2062

7060

Contact: Mary Gay

3527

9640

 

 

 

Theater and Dance

 

 

Theater and Dance 2519, Bldg. 223 – West

 

 

Chair:  Simon Williams

3241

7060

Contact:  Eric Mills

3242

7060

 

 

 

Writing Program

 

 

South Hall 1520

 

 

Director: Madeleine Sorapure

2462

3010

Contact: David Holmes

3864

9580

 

 

 

 

Division of Mathematical, Life, and Physical Sciences

 

Department/Program

Extension 893-XXXX

Mail Code

 

 

 

BioMolecular Science & Engineering

 

 

Life Sciences 43324, Building 235

 

 

Chair:  Omar Saleh

 

 

Business Officer: Stella Hahn

2290

9611

 

 

 

Chemistry and Biochemistry

 

 

Physical Sciences Building North 1631

 

 

Chair:  Steve Buratto

3393

 

Business Officer:  Katie Wright

2063

9510

 

 

 

Dynamical Neuroscience Graduate Program    
Psychology East, Building 251, Room 1814    
Chair:  Barry Giesbrecht 3430  
   

Earth Science

 

 

Robert W. Webb Hall 1006

 

 

Chair:  Andy Wyss

8628

 

Business Officer:  Kate Lima

4604

9630

 

 

 

Ecology, Evolution & Marine Biology

 

 

Life Sciences 3311, Building 235

 

 

Chair:  Craig Carlson

2541

 

Business Officer:  Cathi Arnold

2974

9620

 

 

 

Environmental Studies

 

 

Bren Hall 4312

 

 

Chair:  Carla D'Antonio

2796

 

Business Officer:  Cami Helmuth

7547

4160

 

 

 

Geography

 

 

Ellison Hall 1832

 

 

Chair:  Dan Montello

8536

 

Business Officer:  Maureen (Mo) Lovegreen

880-2585

4060

 

 

 

Marine Science Graduate Program

 

 

Life Sciences 4312, Building 235

 

 

Chair:  Dave Siegel

4547

 

Business Officer:  Melanie Abe

2979

9620

 

 

 

Mathematics

 

 

South Hall 6607

 

 

Chair: Darren Long

2629

 

Business Officer:  Lynn Clark

2955

3080

 

 

 

Molecular, Cellular, & Developmental Biology

 

 

Life Sciences 3311, Building 235

 

 

Chair:  Stephen Poole

8122

 

Business Officer:  Amber Griffin

5794

9625

 

 

 

Physics

 

 

Broida Hall 3019

 

 

Chair:  Fyl Pincus

4685

 

Business Officer:  Shilo Tucker

2740

9530

 

 

 

Psychological and Brain Sciences

 

 

Building 251

 

 

Chair: Diane Mackie

2057

 

Business Officer:  Lynne Pritchard

2857

9660

 

 

 

Statistics & Applied Probability

 

 

South Hall 5607A

 

 

Chair:  John Hsu

4055

 

Business Officer:  Denna Zamarron

2129

3110

 

 

 

 

Division of Social Sciences

Department/Program

Extension 893-XXXX

Mail Code

Anthropology

 

 

HSSB 2001

 

 

Chair:  Amber VanDerwarker                                

2519

 

Business Officer:  Robin Roe

4625

3210

 

 

 

Asian American Studies

 

 

HSSB 5044

 

 

Chair:  Lisa Park

2960

 

Business Officer:  Arlene Phillips

2371

4090

 

 

 

Black Studies

 

 

South Hall 3631

 

 

Chair:  Vilna Treitler

3847

 

Business Officer: Ashley Thompson

8045

3150

 

 

 

Chicana/o Studies

 

 

South Hall 1713

 

 

Chair:  Gerardo Aladana

3601

 

Business Officer:  Joann Erving

8807

4120

 

 

 

Communication

 

 

SSMS  4005

 

 

Chair: Norah Dunbar

4860

 

Business Officer:  Tania Dunson

4517

4020

 

 

 

Economics

 

 

North Hall 2127

 

 

Chair:  Kelly Bedard

3569, 7309

 

Business Officer:  Joan Giovannone

3678

9210

 

 

 

Exercise & Sports Studies

 

 

Recreation Center & Robertson Gym

 

 

Chair:  Jon Spaventa

3702

 

Business Officer:  Andrea Carr

4542

3025

 

 

 

Feminist Studies

 

 

South Hall 4631

 

 

Chair:  Laury Oaks

8444

 

Business Officer:  Sonya Baker

8246

7110

 

 

 

Global Studies

 

 

SSMS 2006

 

 

Chair: Allison Brysk

 

 

Business Officer:  Kim Coonen

4718

7065

 

 

 

Military Science

 

 

Building 451

 

 

Chair:  LTC Travis Rayfield

3042

 

Business Officer:  Patricia Dent

3042

7070

 

 

 

Political Science

 

 

Ellison 3834

 

 

Chair:  Bruce Bimber

6160

 

Business Officer:  Sharon Terry

8476

9420

 

 

 

Sociology

 

 

SSMS 3005

 

 

Chair:  Beth Schneider                                     

2043

 

Business Officer:  Lisa Blanco

2085

9430

 

 

 

 

Other Academic Units

Department/Program

Extension 893-XXXX

Mail Code

Art, Design & Architecture Museum

 

 

Acting Director:  Bruce Robertson

2951

7080

Contact: Judi Haskell

4444

7130

 

 

 

Interdisciplinary Humanities Center

 

 

HSSB 6046

 

 

Director:  Susan Derwin

8538

7100

Business Officer: Lauren Ferguson

8727

7100

 

 

 

UCDC, UC Sacramento Programs

 

 

Contact: Division of Undergraduate Education